Заврши државниот погреб на кралицата, погребната поворка тргна кон замокот (ВИДЕО)

Државниот погреб на кралицата Елизабета Втора заврши.

Фото: ЕПА
Ковчегот ја напушти Вестминстерската опатија.
 
 
Ковчегот се носи на кочија низ Лондон, покрај Бакингемската палата до Велингтонската арка, од каде што кралицата ќе го направи своето последно патување до замокот Виндзор за да биде погребена.
 
 
 
Треба да пристигне во Виндзор во 17 часот.

Во 20:30 часот, кралицата ќе биде погребена на приватен семеен погреб во капелата, заедно со нејзиниот сопруг, војводата од Единбург, нејзините родители и нејзината сестра Маргарет.

Поворката се состои од седум групи, од кои секоја составена од членови на вооружените сили.

Камила, кралицата-сопруга, и Кетрин, принцезата од Велс, се во автомобил директно зад кралот и другите високи членови на кралското семејство, кои повторно чекорат зад ковчегот.

Второ возило ги носи Меган, војвотката од Сасекс, и Софи, грофицата од Весекс.

Коњаници од Кралската канадска коњичка полиција ја водат поворката на самото чело.

Не за прв пат во последните 10 дена, некои од најфреквентните улици во главниот град стивнуваат додека луѓето што се собрале да ја гледаат поворката ѝ оддаваат почит на покојната кралица Елизабета Втора.

Биг Бен бие во интервали од 60 секунди додека поворката полека се движи низ улиците на Лондон.

Во меѓувреме, светските лидери се упатуваат на прием организиран од министерот за надворешни работи Џејмс Клеверли.

Кралицата последен пат мина низ кралските паркови 

Големата поворка со ковчегот на кралицата маршира помеѓу два лондонски кралски парка на својот пат до Велингтонската арка.

На север: Грин парк, зелен простор од 40 хектари отворен од Чарлс II во 1668 година и некогаш полн со елени. Во него е Канада меморијал, откриен од кралицата во 1994 година, кој е споменик на милиони Канаѓани што служеа во двете светски војни.

На југ: Паркот Сент Џејмс, најстариот од кралските паркови, некогаш користен за слави од предокот на кралицата, Елизабета I.

Денеска тоа е место што го сакаат лондончани и туристите - но денес има мрачно расположение.

Вака организиран и голем државен погреб не е виден во Британија 70 години од погребната поворка за кралот Џорџ Шести во 1952 година.
 
Повеќе од 3.000 воени лица учествуваат заедно со цивилните организации.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Предложеното законско решение се фокусира на аудиовизуелниот/радиодифузниот сектор, игнорирајќи ги последниве две децении на развој на дигиталниот домен и на интернет, со сите негови позитивни и негативни страни.

повеќе

Според последното истражување на организацијата ПИНА, базирано врз анкети направени со 103 новинарки, 24,1% од новинарките добиле закани за физичко насилство, а 19,5% и закани по животот.

повеќе