Застрелан во рамо: моментот на апсењето на напаѓачот во Ница (ВИДЕО)

Терорист вооружен со нож уби три лица, две жени и маж, во напад во црква во Ница на Азурниот брег на Франција.

EPA-EFE

Напаѓачот полицијата го застрелала во рамо и го одвезла во болница. Сега се појави и снимка од апсењето.

Градоначалникот на Ница, Кристијан Естроси, кажа дека напаѓачот неколку пати викнал „Алаху акбар“ при апсењето.

Кажа и дека една од жртвите е „обезглавена“, но наведе детали за тоа како другите жртви се убиени.

Полицијата веднаш го затвори центарот на градот.

Напаѓаќот не носел лични документи, а земени му се отисоци од прстите за да се утврди дали е во базите на податоци на службите за безбедност, соопшти полицијата.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Ако имаме предвид дека секој збор има свое значење, тогаш оваа „железна завеса" кон Бугарија, за која зборува премиерот дека била подигната од Југославија, се доведува во корелација со Берлинскиот ѕид. А, железната завеса помеѓу двете германии доведе до нивно обединување.

повеќе

Јас, Ангела Илиевска , учесник во повеќе протестни движења низ годините наназад, со себе го носам товарот на мојата личност и идеалите кои ги застапувам низ сите тие движења.

повеќе

Германија не го негира своетo фашистичко минато, ниту дека ја окупирала Франција, па следствено, не се ни менувани ни учебниците во обете земји, ниту се бришани делови од споменични натписи.

повеќе