Иранскиот министер за надворешни работи

Зариф: Или сите ќе бидат безбедни во Заливот или никој

Иранскиот министер за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф порача дека безбедноста во Заливот може да се постигне преку разговор меѓу земјите во регионот, вклучувајќи ја и Саудиска Арабија, и без мешање на странски сили.

Мохамад Џавад Зариф во авторски текст за кувајтскиот весник „Ел Раи“ рече дека сите земји од Персискиот залив ќе уживаат безбедност „или сите ќе бидат лишени од неа“, соопшти агенцијата ИРНА.

Саудиска Арабија и нејзиниот историски непријател Иран учествуваат во неколку посреднички војни во регионот, меѓусебно обвинувајќи се за нападите.

Саудијците го обвинија Иран за нападот врз нафтените објекти на 14 септември, што Иран го негира. Кралството соопшти дека претпочита своите несогласувања со Иран да ги решава политички, а не воено.

Соединетите Држави и Саудиска Арабија го обвинија Иран и за нападите врз шест нафтени танкери во мај и јуни, што Техеран исто така го негираше.

Во колумната Зариф рече и дека Заливот може да се стане безбеден преку разговор меѓу земјите од регионот, вклучително и Саудиска Арабија, и без мешање на странските сили, објави официјалната новинска агенција ИРНА.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе