Западот ја обвини Русија за милитаризација на Арктикот

Русија „не му се заканува на никого“ на Арктикот каде што го зголемува военото присуство туку обезбедува само сопствена безбедност, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров.

„Не правиме ништо, освен што ја чуваме безбедноста на нашата земја. Никому не му се закануваме, ги одржуваме нашите одбранбени капацитети земајќи ја во предвид ситуацијата што ја опкружува нашата земја“, изјави Лавров на меѓународниот форум за Арктикот во Санкт Петербург.

Така одговори рускиот министер на прашањето за обвиненијата за „милитаризација“ на Арктикот кои пристигнуваат од Западот.

„Нашиот став за Арктикот претпоставува широка соработка. Отворени сме за развој на соработката, а тука спаѓа и прашањето за Североисточниот премин“, изјави тој. Североисточниот премин е поморски пат кој оди долж сибирското крајбрежје и стана прооден поради топењето на мразот.

Лавров додаде дека Русија „не гледа ниедно прашање кое го заслужува вниманието на НАТО“.

Претседателот на Русија Владимир Путин на маргините на форумот ќе се сретне со премиерите на Норвешка и Шведска, Ерна Солберг и Стефан Левен, како и со финскиот претседател Саули Нинисто.

Русија се надева дека ќе стане главна економска и воена сила на Арктикот благодарение на глобалното затоплување и топењето на мразот, што би требало да доведе до отворање на нови трговски патишта на северниот крај на планетата.

Отворањето на Североисточниот премин, кој ги поврзува Атлантикот и Тихиот Океан, ќе ја поедностави и испораката на руската нафта во југоисточна Азија.

Москва исто така го интензивираше военото присуство на Арктикот отворајќи повеќе воени бази кои биле напуштени по распадот на Советскиот Сојуз.

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе