Западните разузнавачки агенции бараат замена за Навални - руски разузнавачки шеф

Западните разузнавачки агенции сфаќаат дека интересот за рускиот опозиционер Алексеј Навални опаѓа и тие веќе бараат негова замена, тврди шеф на руската разузнавачка служба, пренесе РТ.

Фото: ЕПА

Говорејќи за московскиот весник Аргументи и Факти во средата, Сергеј Наришкин тврдеше дека зад Навални стојат западните нации, но неговото затворање доведе нивните разузнавачки агенции да се откажат од поттикнување масовно протестно движење во Русија.

„Денес разузнавачката заедница на САД и ЕУ е принудена да признае дека јавниот интерес за „берлинскиот пациент“ е во постојан пад“, рече тој, мислејќи на Навални. „Ќе кажам уште нешто - тие веќе бараат замена за симболот на рускиот протест“.

„Руското население докажа дека е многу порационално и поразумно отколку што западните спин доктори арогантно мислат“, продолжи тој.

Во август минатата година, на Навални на летот за Москва од Томск, во Сибир му се слоши. Откако неговиот авион принудно слета во Омск, друг сибирски град, тој беше пренесен во болница и ставен во кома. Неколку дена подоцна, по барања на неговото семејство и соработниците, тој беше пренесен во Германија, каде што беше лекуван во берлинската клиника Шарите.

Според опозициска личност, тој бил отруен со нервен агенс Новичок по наредба на Кремљ. Навални го впери прстот директно кон претседателот Владимир Путин, обвинувајќи го лидерот на земјата дека го наредил нападот. Кремљ негираше какви било информации за заговор.

Руски владин функционер го обвини Западот дека стои зад Навални и неговото движење. Претходно оваа година, Министерството за надворешни работи сугерираше дека наводното труење на Навални е план на Западот дизајниран да ја дискредитира Москва на светската сцена.

Во јануари оваа година, Навални се врати во Русија од Германија, знаејќи дека најверојатно ќе биде затворен поради кршење на условите од условната казна што му беше изречена во 2014 година, кога беше прогласен за виновен за проневера на 30 милиони рубљи (415.000 долари) од две компании, меѓу кои и францускиот козметички бренд Ив Рошер. Тој беше осуден на 32 месеци затвор.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе