Заменикот на рускиот премиер: Русија има доволно ракети и муниција

Русија има доволно високопрецизни ракети и муниција да ги исполни сите задачи на оружените сили на земјата, изјави денес рускиот вицепремиер Јуриј Борисов.

EPA-EFE

Денес во девет часот во Москва почна воената парада по повод Денот на победата над нацизмот, која годинава светот внимателно ја гледаше поради руската инвазија на Украина.

Висок претставник на Пентагон кажа во март дека на Русија, која од крајот на февруари испрати илјадници војници во Украина за „специјалната воена операција“, ѝ снемуваат прецизни наведувани ракети. Борисов сега одговори дека Русија развива нови хиперсонични ракети од новата генерација за напади од воздух, копно и море.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе