Заменикот на рускиот премиер: Русија има доволно ракети и муниција

Русија има доволно високопрецизни ракети и муниција да ги исполни сите задачи на оружените сили на земјата, изјави денес рускиот вицепремиер Јуриј Борисов.

EPA-EFE

Денес во девет часот во Москва почна воената парада по повод Денот на победата над нацизмот, која годинава светот внимателно ја гледаше поради руската инвазија на Украина.

Висок претставник на Пентагон кажа во март дека на Русија, која од крајот на февруари испрати илјадници војници во Украина за „специјалната воена операција“, ѝ снемуваат прецизни наведувани ракети. Борисов сега одговори дека Русија развива нови хиперсонични ракети од новата генерација за напади од воздух, копно и море.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе

Концептот е насочен кон креирање на оптимален даночен систем, кој ќе го поддржи економскиот раст, а со тоа и животниот стандард на нашите граѓани.

 

повеќе