Заменик командантот на Аазов од челичарницата: Не сме готови, во тек е операција (ВИДЕО)

Заменик командантот на ултранационалистичкиот украински баталјон Азов Свјатослав Паламар објави нова порака на социјалните мрежи.

EPA-EFE

„Слава на Украина! Денес е 85-ти ден на војната. Командата и јас сме во просториите на Азовстал. Не сме готови, во тек е одредена операција, детали нема да изнесувам. Му благодарам на целиот свет и на Украина на поддршката. Се гледаме“, кажа Паламар.

Не е јасно за каква операција станува збор.

Оваа недела од Азовстал се предадоа поголем дел од украинските борци. Проруските бунтовници сметаат дека во челичарницата се останати главно командантите на баталјонот.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе