Поради ескалацијата во Идлиб

Закана од советник на Ердоган: „Војувавме против Русија 16 пати, повторно ќе војуваме“

Советникот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, Месут Хаки Часин, навести дека Анкара е спремна на можна војна со Русија.

Изјавата доаѓа откако тензиите во сириската провинција Идлиб ескалираа во последните 24 часа, пишува Раша тудеј.

„Во минатото војувавме против Русија 16 пати и повторно ќе војуваме“, кажа тој.

Советникот на турскиот претседател укажа на значителното муслиманско население и тврди дека земјата „ќе се распадне одвнатре“ доколку избое оружен судир меѓу Москва и Анкара.

НАТО денес одржа итна средба на која разговараше за ситуацијата во Идлиб, на барање на својата членка Турција. Функционерите во Анкара ветија дека ќе му се одмаздат на Дамаск по нападот.

Претходно денес рускиот претседател Владимир Путин и турскиот лидер Реџеп Таип Ердоган во телефонски разговор се согласија дека треба да се воведат нови мерки за да се намалат тензиите и да се нормализира ситуацијата на северозападот на Сирија, соопшти Кремљ.

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе