Захарова: Западот не успеа да ја изолира Русија на Г20

Западните земји не успеаја да наметнат бојкот кон Русија на состанокот на Г-20 во Индонезија, рече вчера портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова по повод состанокот на кој жестоко беше критикувана руската инвазија на Украина.

Фото: ЕПА

„Планот на Г7 за бојкот на Русија на Г-20 не успеа. Никој не ги поддржа западните режими“, напиша Захарова на Телеграм.

Захарова, исто така, негираше дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ги бојкотирал состаноците за време на самитот на Г-20 на Бали, иако учесниците рекоа дека рускиот министер напуштил неколку сесии на кои била критикувана воената интервенција на Москва во Украина.

Шефицата на германската дипломатија Аналена Бербок изјави дека Лавров голем дел од преговорите поминал надвор од просторијата, што според неа е доказ дека тој не е „заинтересиран за меѓународна соработка“.

„Каков тотален апсурд“, возврати Захарова, реагирајќи на критиките на германската министерка, наведувајќи дека Лавров присуствувал на состаноците во главната сала пред да има билатерални средби со колеги од други земји.

„Германските граѓани треба да знаат дека нивната министерка за надворешни работи ги лаже“, додаде Захарова.

Состанокот на Г-20, кој е подготовка за самитот на шефови на држави и влади на Бали во ноември, беше обележан со лавина критики за офанзивата што Русија од февруари ја спроведува во Украина.

Иако на состанокот не беше донесена конкретна одлука, учесниците сепак изразија длабока загриженост за хуманитарните последици од војната во Украина, изјави индонезиската министерка за надворешни работи Ретно Марсуди на затворањето на состанокот.

Поради конфликтот во Украина, Русија е под строги економски санкции од Западот и зголемена дипломатска изолација.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Постои нужна потреба од прилагодување на студиските програми, соодветните силабуси и наставниот курикулум на реалната потреба на пазарот на труд во државата.

повеќе

Во текот на оваа и претходната година, инфлацијата ја задуши македонската економија. 

повеќе

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе