Портпаролката на руската дипломатија

Захарова за западните тенкови во Украина: Ова е потврда дека Западот испланирал војна против Русија

Русија реагира на денешната одлука на Германија на Киев да му испрати тешки тенкови „леопард 2“. Се јави и Марија Захарова, портпаролката на руското министерство за надворешни работи.

Фото: ЕПА

Германската одлука за испраќање тенкови на Украина ја опиша како „потврда дека Западот ја испланирал војната против Русија“.

Западните земји и до сега ја снабдуваат Украина со оружје, но денешната одлука за испраќање тенкови „леопард“ е чекор подалеку во воената помош за Киев. Се очекува и американскиот претседател Џо Бајден неделава да ја објави одлуката на Вашингтон за испраќање американски тенкови „абрамс“ во Украина.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

„Ќе дојде ден, кога пазарите отворени за трговија и размена на идеи, ќе бидат единствените борбени полиња“ - Виктор Иго

повеќе

Трагично е што воопшто треба да се бориме за зачувување на институција која отсекогаш била стожер на културниот живот во Македонија.

повеќе

Македонија нема рециклирачки капацитет за пластичната амбалажа, а со увозот на ѓубре како гориво во индустријата, станува и неофицијална депонија на ЕУ.

повеќе