Захарова за рускиот гас: ЕУ е суицидална

Марија Захарова, портпаролката на руското министерство за надворешни работи, денес порача дека лидерите на Европската Унија се „суицидални“ во врска со снабдувањето со руски енергенси.

EPA-EFE

Руски Газпром минатата недела најави дека сепак нема да го пушти гасот кон европските земји преку гасоводот Северен тек, а рускиот претседател Владимир Путин кажа дека испораките на гас нема да бидат целосни сè додека се на сила западните санкции.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе