Захарова: Со политиката против Русија ЕУ самата се турка во ќор-сокак

Колку повеќе ја следи својата политика на санкции против Русија, Европската Унија сѐ повеќе самата се турка во ќор-сокак, кажа портпаролката на руското министерство за надворешни работи Марија Захарова.

EPA-EFE

„Ние овој чекор го оценуваме како уште една пропуштена шанса за излез од ќор-сокакот во кој се турна ЕУ со поврзувањето на иднината на односите со нашата земја со ситуацијата во Украина. Проблемот со рестриктивните мерки директно произлегува од апсолутно деструктивната политика која ја избраа бриселските дипломати и европските структури, и форсирањето обвинувачки тон кон нашата земја“, кажа Захарова.

Портпаролката на руската дипломатија укажа дека ЕУ, наместо да го прифати предлогот на Русија да побараат заеднички решенија, претпочита да ја следи политиката која и досега водела кон продолжување рестриктивни механизми против Русија и воведување на нови, пренесува ТАСС.

Русија ургира ЕУ да ги напушти таквите методи како спротивставени на нормите и духот на меѓународното право, истакна Захарова.

ЕУ санкциите против руски и украински државјани и правни ентитети, воведени во 2014 година, ги продолжи за шест месеци, до 15 март 2021 година.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе