Во врска со гасоводот Северен тек

Захарова: ЕУ ќе мора да се соочи со вистината и да признае дека сојузниците ја издадоа

Марија Захарова, портпаролката на руското министерство за надворешни работи, објави на социјалната мрежа Телеграм дека земјите од Европската Унија ќе мора да се соочат со вистината и да признаат дека сојузниците ги издале во врска со инцидентите со Северен тек.

EPA-EFE

Таа ја коментираше изјавата на потпретседателот на руската влада Александар Новак дека Русија е спремна да испорачува гас низ неоштетениот дел од гасоводот Северен тек 2, пишува руската новинска агенција ТАСС.

„Ќе се осмели ли по тоа некој да каже дека нашата држава стои зад диверзантскиот чин? Се сложувам дека е многу тешко да се признае вистината. Но еден ден земјите од Европската Унија ќе мора тоа да го направат и да признаат дека сојузниците ги издале“, напиша Захарова на Телеграм.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Сведоци сме деновиве на сензационална приказна за некаков американски тим кој, внимавајте, агресивно ќе ловел корупција во Македонија.

повеќе

Најавите на американската администрација за бескомпромисна  борба против овие корумпирани,  неспособни  и криминални структури на сите нивоа на државата за македонските граѓани се единствено светло во тунелот.

повеќе

Концептот на даночната реформа, кој го претставивме минатата недела на заедничка прес конференција со премиерот е дел од поголем процес за креирање на оптимален даночен систем кој ќе биде праведен и ќе го поддржи економскиот раст.

повеќе