По телефон

За што разговарале Путин и Ердоган

По иницијатива на турската страна, денеска бил одржан телефонски разговор помеѓу лидерите на Русија и Турција, објави прес-службата на Кремљ.

Рускиот претседател Владимир Путин и турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во телефонскиот разговор ја истакнале важноста и интензивирањето на напорите за решавање на ситуацијата во Сирија, вклучувајќи и решенија во рамките на Астанскиот формат.

Тема на разговорот биле и билатералните односи, регионалните проблеми и поновиот развој во Либија.

За време на разговорите, двајцата претседатели изразиле загриженост во врска со влошувањето на ситуацијата во Либија и утврдиле дека има потреба од итно прекинување на огнот и обновување на преговарачкиот процес.

Претседателите на Русија и Турција се согласиле да ги продолжат своите контакти на различни нивоа.

Ердоган му изразил сочувство на Путин за смртоносниот пожар во руската подморница во кој неделава загинаа 14 морнари.

За жал во овие тешки времиња некои политичари се занимаваат и со вируски патриотизам: на корона не сме се обратиле мултилингвално.

повеќе

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе