За Путин најважниот настан во 2020 е одбележувањето на годишнината од победата над нацизмот (ВИДЕО)

Претседателот на Русија Владимир Путин откри што, според него, ќе биде најважниот настан на следната година.

За Путин најважно е одбележувањето на 75-годишнината од победата во Големата татковинска војна, јавуваат руските медиуми.

„Можам да кажам што ќе биде најважно во следната година. тоа е 75-годишнината од победата во Големата татковинска војна, тоа е сосема очигледно за сите нас“, изјави Путин.

„Годината што заминува беше работна, би кажал. Важно е да се изанализира сѐ што се случи во изминатата година, а потоа ќе можеме да кажеме што било најважноот настан во животот на земјата и животот на секој човек“, додаде рускиот претседател.

Путин истакна дека кога ќе почне новиот ден, тој заборава како завршил претходниот, додавајќи дека е така и со секоја нова година.

Јавното здравје и економијата одат заедно и во време на пандемија, па затоа најдобриот начин да ѝ се помогне на економијата во оваа криза е ако се воведат адекватни рестрикции за пандемијата да се стави под контрола.

повеќе

Стопанската комора на Македонија со донесувањето на 4-тиот сет на мерки гледа остварување на ветеното дека Владата на РСМ и во услови на здравствено- економска криза ќе стои зад компаниите.

повеќе

Оваа парафраза на големиот Иво Андриќ, нобеловец и водечко книжевно име на Балканот, за малку ќе го погодеше лично него.

повеќе