Иницијатива Појас и пат

„За мојот пријател Путин диплома за почесен доктор“. Путин: „Благодарам пријателе“ (ФОТО)

Кинескиот претседател Си Џинпинг му предаде диплома за почесен доктор на Универзитетот во Пекинг на својот „пријател“ Владимир Путин.

Двајцата водачи се состанаа на самитот за иницијативата Појас и пат во Пекинг.

Универзитетот Синхуа во Пекинг, каде што студирал кинескиот претседател Си, му додели на Путин диплома за почесен доктор, објави денеска Кремљ.

„Задоволство ми е да му ја врачам оваа титула на мојот најдобар пријател“, рече кинескиот претседател Си на церемонијата организирана во Пекинг, пренесоа руски официјални агенции.

Путин одговори дека дипломата претставува голема чест за него и му се заблагодари на својот „драг пријател“ Си Џинпинг за споделувањето на тој момент со него.

На церемонијата присуствуваше и ректорот на Универзитетот Сју Јунг.

Путин и Си учествуваа на отворањето на самитот Појас и Пат во Пекинг, каде присуствуваа околу четириесет шефови на држави и влади. Потоа на билатерален состанок разговараа за руско-кинеските економски односи.

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе

Добар изборен систем треба да биде репрезентативен, но и да овозможува ефикасно владеење.

повеќе

Луѓето можете и ги задржите во сопствената земја - ако им е добро.

повеќе