Попокатепетл

Вулканска ерупција во Мексико: Загрозени 20 населени места (ФОТО+ВИДЕО)

Вулканот Попокатепетл еруптираше денес во Мексико и се очекува вжарениот пепел да загрози најмалку 20 населени места, објавија локалните медиуми.

Според извештаите, ерупцијата се случила околу 8:17 часот по локално време, а облакот од пепел се издигал до висина од 1,5 километри и се движи во правец на општината Пуебла.

Последната ерупција на вулканот Попокатепетл се случила ноќта на 26 март и тогаш лава и вжарена пепел достигнале на околу 2,5 километри од кратерот.

Во изминатите неколку месеци е забележана зголемена активност на овој вулкан.

Македонските граѓани конечно го гледаат крајот на илузијата што им се продава од осамостопјувањето до денес.

повеќе

Министерот за финансии не треба да е кум, баџанак, шура, братучед или самиот тој, бидејќи треба да даде отпор на честите политички, но не и економски барања на членовите на владата.

повеќе

Зрелоста на еден народ е да препознае кога протестите за замена му ги продаваат како протести за промена. 

повеќе