Вулканска ерупција на дното на Пацификот предизвика цунами (ВИДЕО)

Поради ерупција на вулкан на дното на Тихи Океан, издадено е предупредување за цунами во неколку пацифички островски држави.

Фото: скриншот

Денешната ерупција, која се случи во 4.10 часот по Гринич, е последна во низата спектакуларни ерупции на вулканот Хунга Хапаи, кој се наоѓа на околу 65 километри северно од главниот град на Тонга, Нукуалофа, пренесува Ројтерс.

На социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледаат големи бранови што удираат по крајбрежните области носејќи сѐ пред себе, како и снимки од луѓе што бегаат и се обидуваат да се засолнат во своите автомобили.

Метеоролошката служба на Тонга соопшти дека предупредувањето за цунами е во сила на целиот остров.

Во близина на Апиа, главниот град на островот Самоа, американска прекуморска територија, откриените бранови на цунами се високи околу 1,5 метар, објави американскиот Пацифички центар за предупредување од цунами.

Предупредувањето за цунами беше дадено и од Националната служба за вонредни состојби на Нов Зеланд, како и од американскиот центар за предупредување од цунами во Пацификот, но не и од австралиската служба.

 

 

Легенда под Главна слика

Фото: скриншот

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе