Вулканска ерупција на дното на Пацификот предизвика цунами (ВИДЕО)

Поради ерупција на вулкан на дното на Тихи Океан, издадено е предупредување за цунами во неколку пацифички островски држави.

Фото: скриншот

Денешната ерупција, која се случи во 4.10 часот по Гринич, е последна во низата спектакуларни ерупции на вулканот Хунга Хапаи, кој се наоѓа на околу 65 километри северно од главниот град на Тонга, Нукуалофа, пренесува Ројтерс.

На социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледаат големи бранови што удираат по крајбрежните области носејќи сѐ пред себе, како и снимки од луѓе што бегаат и се обидуваат да се засолнат во своите автомобили.

Метеоролошката служба на Тонга соопшти дека предупредувањето за цунами е во сила на целиот остров.

Во близина на Апиа, главниот град на островот Самоа, американска прекуморска територија, откриените бранови на цунами се високи околу 1,5 метар, објави американскиот Пацифички центар за предупредување од цунами.

Предупредувањето за цунами беше дадено и од Националната служба за вонредни состојби на Нов Зеланд, како и од американскиот центар за предупредување од цунами во Пацификот, но не и од австралиската служба.

 

 

Легенда под Главна слика

Фото: скриншот

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе