Српскиот министер за одбрана

Вулин: Додека е Вучиќ на власт, Србија нема да биде членка на НАТО пактот

Српскиот министер за одбрана Александар Вулин, на средбата со министерот за одбрана на Русија Сергеј Шојгу, кажа дека Србија ќе продолжи да ја следи политиката на воена неутралност.

Србија, како што кажа Вулин, додека Александар Вучиќ е на нејзиното чело, нема да биде дел од НАТО пактот или кој било друг воен сојуз.

Заблагодарувајќи се што годишнината од солободувањето на Белград е одбележана и во Москва, Вулин истакна дека Србија „во својата историја никогаш не ја избрала погрешната страна, и многу поголеми земји треба да учат од неа“, се наведува во соопштението на руското министерство за одбрана, наведувајќи дека средбата се случи во Пекинг.

Генералот на руската армија Шојгу ги покани Вучиќ и припадници на војската на Србија следната година да учествуваат на парадата во Москва по повод 75-годишнината од победата над фашизмот во Втората светска војна.

Тој ја честиташе 75-годипнината од ослободувањето на Белград во Втората светска војна, наведувајќи дека Русија и Србија поднеле големи жртви во борбата против фашизмот и дека земјите ги цени не според големината туку според придонесот во историјата.

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе