Вучиќ: Западот не сака да разговара кому му припаѓа Косово

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави за РТС дека во последните три дена во САД имал „тешки и напорни средби“ околу прашањето на Косово.

„Не преговараме само со Албанците, туку со оние што го создадоа независно Косово“, кажа Вучиќ и додаде дека за средбите „не може премногу да зборува“.

Како што кажа, имал низа средби кои биле маратонски, а на крајот се видел и со генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш.

„Задоволен сум од нашата работа и трудот, но не од резултатите. Се надевав на поголемо разбирање, не сум задоволен од она што го постигнав. Веќе подолго време зборуваме за иднината на Србија, за Косово... Се обидуваме да најдеме компромисно решение, но албанската страна си ја работи работата, а меѓународната заедница својата. Не сум задоволен, бидејќи западните сили тврдо стојат на зачувување на независноста на Косово“, кажа Вучиќ.

Српскиот претседател кажа и дека на Гутереш му кажал дека Србија е „спремна на компромис, но не и да ги жртвува сите свои интереси“.

„За да ја подготвам платформата за нашите граѓани морам да ја добијам поддршката од меѓународната заедница за нешто. Меѓутоа, Западот не сака воопшто да разговара за тоа кому му припаѓа Косово“, кажа Вучиќ.

Тој истакна и дека Србија денес ја плаќа цената за погрешните одлуки од минатото, и дека врз Србија ќе има големи притисоци.

„Нема ништо џабе, ќе плаќаме уште долго. Ќе има големи притисоци, од различни страни“, заклучи Вучиќ.

Четирите предложени амандмани треба да им го оневозможат луксузот што го имаа сите досегашни влади, на сите идни влади - спорот за името да им биде изговор за несовесно работење, корупција и системски пропусти.

повеќе

Планот за чист воздух од само 1,5 милиони евра издвоени од буџетот и за граѓаните и за еколошките активисти е несериозен.

повеќе

Во битката за фотелја во ФФМ секогаш решавачка била „техниката" на добивање гласови од делегатите со поткуп, ветувања, партиски и притисоци на локалните моќници... 

повеќе