Вучиќ за Земан и Косово: Дефинитивно има некакво преиспитување

Разговорите меѓу претседателот на Чешка Милош Земан и премиерот на таа земја Андреј Бабиш покажуваат дека постои некаков вид преиспитување, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ.

Сепак, како што додаде, не може да каже дали Србија може да очекува конечен резултат што би ѝ се допаднал.

На новинарското прашање, по разговорот на чешкиот претседател и премиер и изјавата дека прашањето за преиспитување на признавањето на Косово ќе се најде пред владата и сенатот, дали е оптимистичен дека ќе дојде до повлекување на признавањето, претседателот на Србија кажа дека не може да зборува за тоа.

„Благодарен сум му на претседателот Земан, но и на премиерот Бабиш за тоа што разговарале на таа тема. Тоа покажува дека темата постои, дека постои некаков вид преиспитување, но дали ние можеме да очекуваме конечен резултат кој би ни се допаднал, не знам“, кажа тој.

Вучиќ истакна дека сето ова покажува колку Чесите ја почитуваат Србија и колку се искрени пријатели на српскиот народ.

Улогите на „добар и лош полицаец“ ќе ги играат кон нас уште долго, доколку не сфатиме дека со итроманска политика не се може подалеку од Табановце до Богородица.

повеќе

Неделава, владите на ЕУ повторно решија да го одложат започнувањето на преговорите за пристапување со земјите кандидати Албанија и Северна Македонија, што претставува историска грешка - бидејќи безбедноста и стабилноста на Унијата зависат од трансформацијата на југоистокот.

повеќе

Минатата недела, Сирија повторно беше на врвот на меѓународните вести. Земјата, која долги години е вклучена во борбата против екстремистичките групи, повторно се соочи со нов бран на агресија и воена акција. Во средата, на 9 октомври, турската армија, заедно со сириските антивладини бунтовници, го започна маршот кон североисточните делови на оваа земја што предизвика жестоки борби.

повеќе