Вучиќ за вакцината: Богатите нè оставија да потонеме со Титаник (ВИДЕО)

Српскиот претседател Александар Вучиќ сними и објави видео во кое порача дека се борат за вакцини за граѓаните на Србија во услови на големи проблеми со испораката на вакцините и соопшти дека утрово во Србија пристигнале уште 10.000 нови вакцини против коронавирус.

Фото: ЕПА

„Од рана зора трае борбата за вакцини, за секоја вакцина, за секој граѓанин на нашата Србија. Многу состаноци, многу тешки разговори. Светот денес е како Титаник, богатите се обидоа да обезбедат чамци за спасување само за себе. Богатите и големите. А нас останатите да нè остават без ништо, да потонеме заедно со Титаник. Ние сме жилав народ, ќе се бориме за опстанок. Ќе се бориме за животот на Србија и за нашиот опстанок. Затоа сакам да ве информирам дека утрово добивме, во наша сопственост, овде во Белград, уште 10.000 нови вакцини. И ќе успееме да победиме заедно. Да живее Србија“, рече Вучиќ во видео објава на неговиот профил на Инстаграм.

Легенда под Главна слика

Фото: ЕПА

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе