„Спасува животи, спречува смртност во огромен процент“

Вучиќ: Во Србија пристигна лек против коронавирус (ВИДЕО)

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска соопшти дека во Србија пристигнал лекот против коронавирус, произведен од американската компанија МСД.

Фото: Инстаграм

„Имаме за 11.500 луѓе, а ќе имаме за 50.000 луѓе“, напиша Вучиќ во објавата на Инстаграм.

Тој посочи дека овој лек им помага на луѓето во првите пет дена по позитивниот тест на коронавирус, а е наменет пред се за најранливите - оние со прекумерна телесна тежина, дијабетичари и кардиоваскуларни пациенти.

„Лекот спасува животи, спречува смртност во огромен процент“, рече Вучиќ.

Претседателот на Србија најави и дека во првиот квартал од следната година се очекува и лекот од американската компанија Фајзер.

„Ова ја покажува нашата грижа за луѓето“, напиша Вучиќ.

Легенда под Главна слика

Фото: Инстаграм

Ако пак се натури овој бесмислен консензус на Франција, кој ги признава сите емоции на Бугарија, тогаш оваа неспособна власт ќе не одведе подлабоко од сегашниот амбис.

повеќе

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе