„Спасува животи, спречува смртност во огромен процент“

Вучиќ: Во Србија пристигна лек против коронавирус (ВИДЕО)

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска соопшти дека во Србија пристигнал лекот против коронавирус, произведен од американската компанија МСД.

Фото: Инстаграм

„Имаме за 11.500 луѓе, а ќе имаме за 50.000 луѓе“, напиша Вучиќ во објавата на Инстаграм.

Тој посочи дека овој лек им помага на луѓето во првите пет дена по позитивниот тест на коронавирус, а е наменет пред се за најранливите - оние со прекумерна телесна тежина, дијабетичари и кардиоваскуларни пациенти.

„Лекот спасува животи, спречува смртност во огромен процент“, рече Вучиќ.

Претседателот на Србија најави и дека во првиот квартал од следната година се очекува и лекот од американската компанија Фајзер.

„Ова ја покажува нашата грижа за луѓето“, напиша Вучиќ.

Легенда под Главна слика

Фото: Инстаграм

Во саботата во јавноста го претставивме предлог-ребалансот на Буџетот за 2022 година, откако истиот беше усвоен од страна на Владата.

повеќе

Наспроти сесловенскиот и општоевропскиот карактер на нивната дејност, Кирил и Методиј станале објект на присвојувања уште од средниот век.

повеќе

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе