Во посета на Ватикан

Вучиќ: Ватикан ќе ја зачува својата позиција за Косово

По разговорите со поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека „Ватикан ќе ја зачува својата позиција" за Косово.

„Тоа е она што можам да го кажам и што е важно за граѓаните“, рече Вучиќ, запрашан за тоа колку е сигурен, по средбата со папата, дека Ватикан нема да го смени својот став за непризнавање на еднострано прогласената независност на Косово. Тој рече дека Ватикан сака разговори и мирно решение меѓу Србите и Албанците, пренесе Б92.

Вучиќ, наводно, му пренесол на папата дека Србија „во голема мера ја цени принципиелната позиција на Светата столица по прашањето за непризнавање на еднострано прогласената независност на Косово, како и за разбирањето на позицијата на Србија заснована на почитување на меѓународното право.

Во разговорот со папата, со кого се сретна утрово во Ватикан, Вучиќ во исто време му се заблагодари за конструктивниот пристап на Светата столица по ова прашање.

Како што е наведено на профилот на претседателот на Србија на Инстаграм, заедно со фотографии од состанокот, Вучиќ и папата разговарале за билатералните односи, евроинтеграцијата на Србија, регионалната и меѓународна соработка.

 
 
 
View this post on Instagram

Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Vatikanu sa Nјegovom svetošću papom Franciskom sa kojim je razgovarao o bilateralnim odnosima, evrointegracijama Srbije, regionalnoj i međunarodnoj saradnji. Predsednik Vučić je naglasio da je saradnja između Republike Srbije i Rimokatoličke crkve vrlo dobra i na izuzetno konstruktivnom nivou, uz obostrano uvažavanje. On je rekao da je Srbija dugoročno opredelјena da neguje i unapređuje odnose sa Svetom Stolicom, dodavši da ćemo naredne godine obeležiti 100 godina od uspostavlјanja naših diplomatskih odnosa. Tokom susreta, predsednik Vučić je istakao da odnose Republike Srbije i Svete Stolice odlikuje podudarnost stavova po značajnim međunarodnim pitanjima. Reč je, pre svega, o pitanju zaštite hrišćana i hrišćanskog nasleđa i unapređenju njihovih lјudskih prava. S tim u vezi, predsednik Vučić je ukazao na izuzetan značaj zaštite, poštovanja i unapređenja prava srpskog i ostalog nealbanskog stanovništva na Kosovu i Metohiji, zaštite i obnove srpskog verskog i kulturnog nasleđa na KiM, a posebno pravoslavnih crkava i manastira pod zaštitom UNESKO. „Izuzetno cenimo principijelnu poziciju Svete Stolice po pitanju nepriznavanja jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, kao i razumevanja za poziciju Srbije utemelјenu na poštovanju međunarodnog prava“, naglasio je predsednik Vučić i zahvalio na konstruktivnom pristupu Svete Stolice po tom pitanju. „Srbija je čvrsto uverena da razgovori predstavlјaju jedini put za rešavanje svih otvorenih pitanja, zbog čega smo se i nakon uvođenja taksi, uzdržali od recipročnih mera i bilo kakvih poteza, koji bi dodatno otežali postojeće stanje. Naša strana nastavlјa sa konstruktivnim zalaganjem za pronalaženje održivog i kompromisnog rešenja za pitanje Kosova i Metohije, isklјučivo putem dijaloga. Međutim, prištinska strana, povlačenjem iracionalnih jednostranih poteza i konstantnim provokacijama, onemogućava bilo kakav dijalog i dogovor“, naglasio je predsednik Vučić. Tokom razgovora sa Nјegovom svetošću papom Franciskom, predsednik Vučić je izrazio iskrenu zahvalnost Svetoj Stolici i papi Francisku na podršci koju pruža evropskim integracijama Srbije.

A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav) onSep 12, 2019 at 3:01am PDT

Вучиќ истакна дека соработката меѓу Србија и Римокатоличката црква е многу добра и на многу конструктивно ниво, со меѓусебно почитување, се вели на профилот на претседателот на Србија на Инстаграм, заедно со фотографии од средбата.

Вучиќ истакна дека Србија има долгорочна посветеност да ги негува и подобрува односите со Светата столица, додавајќи дека следната година ќе се одбележат 100 години од воспоставувањето дипломатски односи.

За време на средбата, Вучиќ истакна дека односите меѓу Србија и Светата столица се одликуваат со сличност во ставовите за значајни меѓународни прашања. Станува збор, пред сè, за прашањето за заштита на христијаните и христијанското наследство и унапредување на нивните човекови права.

Во овој поглед, Вучиќ ја истакна екстремната важност за заштита, почитување и унапредување на правата на српското и останатото неалбанско население на Косово, заштита и обнова на српското верско и културно наследство на Косово, а особено православните цркви и манастири заштитени од УНЕСКО.

„Исклучително ја цениме принципиелната позиција на Светата столица по прашањето за непризнавање на еднострано прогласената независност на Косово, како и на разбирањето на позицијата на Србија заснована врз почитување на меѓународното право“, истакна Вучиќ и се заблагодари за конструктивниот пристап на Светата столица по ова прашање.

„Србија е цврсто убедена дека разговорите претставуваат единствен пат за решавање на сите отворени прашања, поради што, дури и по воведувањето на даноците, се воздржавме од реципрочни мерки и какви било чекори што би ја влошиле постоечката состојба“, рече Вучиќ.

Тој порача дека Србија продолжува со конструктивна заложба за изнаоѓање на одржливо и компромисно решение за косовското прашање единствено преку дијалог.

„Сепак, приштинската страна, преку ирационални еднострани потези и постојани провокации, спречува секаков дијалог и договор“, истакна Вучиќ.

За време на разговорите со папата Франциско, Вучиќ изрази искрена благодарност до Светата столица и папата за поддршката што ја дава за евроинтеграциите на Србија.

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе