Вучиќ: Србија од никого ништо не бара и никого нема да моли (ВИДЕО)

Претседателот на Србија Александар Вучиќ објави на Инстаграм дел од својот говор по повод прославата на денот на српското единство.

EPA-EFE

Тој објави видео-порака од одбележувањето на српскиот празник.

„Никогаш повеќе за српската тробојка нема никому да се извинуваме. Ќе ја носиме гордо секаде и на секое место. За нас нема ништо поубаво од нашето знаме. За нас не постои ништо поважно од единството на нашиот народ, а не ни треба ништо туѓо. Само сакаме да бидеме свои на своето, само да смееме да кажеме дека носиме српско име и дека носиме српско презиме. Тоа е нова Србија, поинаква Србија, горда Србија, која од никого ништо не бара и која никого нема да моли, која само сака да има права, токму како што имаат сите останати. И ништо повеќе, но и ништо помалку“, кажа Вучиќ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе

Неделава во Тирана за првпат 31 прехранбена и 6  дистрибутивни компании од регионов заеднички ќе настапат на саемот во организација на Коморскиот инвестициски форум кој го предводиме ние.

повеќе