Вучиќ: Србија нема да биде лесен плен, затоа купува одбранбено оружје

Србија купува само одбранбено вооружување, за да не биде лесен плен, одговори српскиот претседател Александар Вучиќ на прапањата и забелешките во Давос.

„Имаше забелешки на сметка на Србија, а најголемата беше зошто се вооружуваме и купуваме оружје од Русија. Мојот одговор беше прилично силен и уверлив. Кажав дека ние купуваме само одбранбено оружје и дека не купуваме офанзивни средства, ни приближно колку што сите други купуваат офанзивни средства. Од друга страна, иако би можеле да си дозволиме систем С-300 или С-400, не го направивме тоа“, кажа претседателот на Србија.

Тој додаде дека Србите ќе бидат во ситуација да можат да ја заштитат својата земја и да не бидат лесна мета, како што биле некогаш.

View this post on Instagram

"Imao sam dosta važnih razgovora što je za Srbiju od ogromnog značaja i tome ovaj forum služi. Ovde sam da se borim za našu zemlju, da zastupam interese naših građana i ponosan sam na to. Za nas su svakako najvažniji razgovori bili sa savetnikom za nacionalnu bezbednost predsednika Trampa, Robertom O'Brajanom, imali smo jedan otvoren, iskren i veoma prijateljski razgovor i rekao sam mu da bismo voleli da ugostimo predsednika Trampa u Beogradu. Što se tiče ekonomije, Srbiji su svi čestitali na ostvarenim rezultatima, predsednik Evropske banke za obnovu i razvoj Čakrabarti je rekao da je ovo rekordna godina za Srbiju. Govorio sam o našim planovima, o prelasku sa školskog na radni nivo i dalje nam je potrebno više dualnog obrazovanja da se pripremimo za budućnost. Bilo je reči i o evropskom putu Srbije, to je naš put, ali moramo da vodimo racionalnu politiku." #WEF20

A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav) on

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе