По средбата со Помпео

Вучиќ: Србија ја има поддршката од САД во барањето Приштина да ги укине санкциите

Претседателот на Србија Александар Вучиќ вечерва по разговорот со државниот секретар на САД Мајк Помпео во Њујорк изјави дека Белград несомнено ја има поддршката од Вашингтон во барањето Приштина да ги укине санкциите на српската стока.

„Ја замолив американската администрација да се обиде, иако тоа и досега го правеше, уште посилно да влијае врз косовско-метохиските Албанци да ги укинат царините кои ни ги наметнаа пред една година. Нема сомнеж дека по тоа прашање ја имаме американската поддршка бидејќи тие, како и ние, сметаат дека е важно да се продолжи дијалогот на Белград и Приштина“, напиша Вучиќ на Инстаграм.

Вучиќ наведе дека со Помпео „долго разговарал за сѐ“ и дека шефот на американската дипломатија „сакал да слушне што Србија мисли пред сѐ за решавањето на косовскиот проблем“.

„Сметам дека на најкраток и наједноставен начин го кажав ставот на Србија“, додаде Вучиќ.

Помпео по средбата на Твитер напиша дека нормализацијата на односите со Косово ќе ги зајакнат стабилноста и просперитетот на Србија, западниот Балкан и трансатлантската заедница.

Тој наведе и дека со Вучиќ имал „продуктивен ручек“ на кој разговарале „за дијалогот на Косово и Србија“ и пристапувањето на Србија во Европската Унија.

Навивачите на Шкендија, „балистите“, уште еднаш ќе навиваат против земјата во која живеат. Овојпат нивната поддршка ќе ја има Косово, кое на 26 март во Скопје ќе излезе на исклучително важен дуел против Македонија.

повеќе

Не ми се верува дека кај нас некој си одбор дебатирал и одлучувал за ова ребрендирање. Повеќе ми личи на пост-празнична летаргија.

повеќе

Потребна е промена на Законот за влада и на Изборниот законик, со која ќе се воведе правилото избор на автентична техничка влада која би владеела за време на изборниот процес, од распуштањето на парламентот до формирањето нова влада односно за време на изборната кампања.

повеќе