Вучиќ со видео порача: „Никогаш повеќе нема да се срамиме од злосторствата против нашиот народ“ (ВИДЕО)

Српскиот претседател Александар Вучиќ по повод годишнината од хрватска воено-полициска акција Олуја објави видео на социјалните мрежи.

EPA-EFE

„Пружаме рака на пријателство на сите кои сакаат да ја прифатат, но никогаш повеќе нема да молчиме и нема да се срамиме од злосторствата кои се извршени против нашиот народ. Не можете да ни забраните да се сеќаваме“, објави Вучиќ.

Видеото е наречено „27 години од погромот на српскиот народ во акцијата Олуја“, во која се протерани 250.000 Срби и убиени најмалку 2.000.

Во видеото има и делови од синоќешниот говор на Вучиќ во Нови Сад каде беше одржана комеморацијата за српските жртви.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Здруженост, сплотеност и поврзаност на луѓе, друштва, организации и институции кон една заедничка цел или поради заедничка причина. 

повеќе

Неколку години при здрав разум сакаат да ни наметнат и да нѐ убедат дека со соседна Бугарија сме имале заедничка историја. 

повеќе

Деновиве во Комората пристигна нацрт-концептот за даночни реформи, кој треба да претставува основа за јавна расправа во наредниот период.

повеќе