Вучиќ со Тачи „разменил неколку куртоазни реченици и тоа е тоа“

Претседателот на Србија Александар Вучиќ „разменил неколку збора“ во Софија со косовскиот претседател Хашим Тачи, јавува Б92.

Вучиќ со Тачи поразговарал во присуство на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини.

Вучиќ ѝ кажал на Могерини дека Србија е секогаш спремна за продолжување на дијалогот доколку тоа подразбира спремност и на другата страна на компромис.

„Да доаѓаме на дијалог, можете да го закажете кога сакате, но прво да се заврши почнатиот процес и да се формира Заедницата на српски општини, а вториот услов е другата страна да е спремна на компромисни разговори. А ние да доаѓаме на разговори и да ни држат лекции за територијата, а нив само територија ги интересира. Тоа се нештата што ги поставивме на јасен начин“, кажа Вучиќ.

На прашањето дали разговара со косовскиот претседател Хашим Тачи, кој исто така имал средба со Могерини, Вучиќ кажа дека „разменил неколку куртоазни реченици, и тоа е тоа“.

Република Македонија треба да понуди законска можност за реализација на правото на приватен и семеен живот за истополовите партнери.

повеќе

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

повеќе

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

повеќе