Вучиќ со прашање до британскиот амбасадор: На чии избори победи Курти и чие е знамето? (ФОТО)

Претседателот на Србија Александар Вучиќ преку Твитер му упати прашање на амбасадорот на Британија во Приштина кој се сликше со лидерот на Самоопределување покрај албанското знаме.

„Прашање за амбасадорот на ВБ во Приштина: На чии избори победија Курти и неговата партија и на која држава е знамето пред кое, Ваша Екселенцијо, гордо сте се фотографирале со Курти? Ќе ве прашувам сѐ додека не добијам одговор“, напиша Вучиќ.

На фотографијата која ја постираше лидерот на Самоопределување Аљбин Курти, чија партија освои мнозинство на неодамна одржаните вонредни парламентарни избори на Косово, е и британскиот амбасадор, а меѓу нив е знамето на Албанија.

Вучиќ го повтори прашањето и на англиски јазик.

Постојат различни фактори кои влијаат на нивото на ризик кога станува збор за перење пари. Тоа може да биде од клиенти, региони, производи или ризик од финансиски инструменти. Разбирањето на овие ризици, како и факторите што придонесуваат, им овозможува на надлежните органи многу поефикасно да се заштитат од перење пари поврзано со корупција.

повеќе

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе