Вучиќ со прашање до британскиот амбасадор: На чии избори победи Курти и чие е знамето? (ФОТО)

Претседателот на Србија Александар Вучиќ преку Твитер му упати прашање на амбасадорот на Британија во Приштина кој се сликше со лидерот на Самоопределување покрај албанското знаме.

„Прашање за амбасадорот на ВБ во Приштина: На чии избори победија Курти и неговата партија и на која држава е знамето пред кое, Ваша Екселенцијо, гордо сте се фотографирале со Курти? Ќе ве прашувам сѐ додека не добијам одговор“, напиша Вучиќ.

На фотографијата која ја постираше лидерот на Самоопределување Аљбин Курти, чија партија освои мнозинство на неодамна одржаните вонредни парламентарни избори на Косово, е и британскиот амбасадор, а меѓу нив е знамето на Албанија.

Вучиќ го повтори прашањето и на англиски јазик.

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе