Вучиќ со порака до граѓаните: Србија не е во никаква војна. Ќе има доволно од сè (ВИДЕО)

Претседателот на Србија Александар Вучиќ испрати важна порака до граѓаните, пренесуваат српските медиуми.

EPA-EFE

Тој истакна дека Србија не е во никаква војна, ниту ќе биде, и дека земјата ќе ги зачува мирот и стабилноста.

„Ве молам почитувани граѓани на Србија, не наседнувајте на триковите, провокациите и бесмислиците кои велат дека немаме доволно нафта, нафтени деривати, да ги проверувате засолништата, дека нема да има доволно храна. Ќе има доволно храна, бензин и сè што ни е потребно во иднина бидејќи одговорната и сериозна српска држава се погрижи за тоа“, порача Вучиќ на Инстаграм.

Додаде дека нема потреба граѓаните каде било да брзаат, ниту нешто посебно да бараат.

„Однесувајте се нормално, како и секој друг ден бидејќи ќе го чуваме мирот и ќе гледаме српската економија забрзано да напредува. Ви благодарам на почитта и ви благодарам на довербата во српската држава“, кажа српскиот претседател.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе