„Чувари на нашата земја и небо“

Вучиќ се пофали со новите воени хеликоптери, ги викаат „ѓаволски кочии“ (ФОТО+ВИДЕО)

Српската војска денес ги претстави новите хеликоптери купени од Русија, а српскиот претседател Александар Вучиќ присуствуваше на церемонијата што се оддржа на воениот аеродром Батајница кај Белград, велејќи дека набавката „значително ги зголеми перформансите и можностите на ВС“.

Вучиќ за новите хеликоптери Ми-35, Х145М и Ми-17 рече дека се набавени поради „значително подобрената состојба“ на државниот буџет, а истите биле набавени „со значителен попуст и олеснувања“ дадени на Србија од страна на Русија.

Заблагодарувајќи им се на „руските пријатели“, Вучиќ рече дека станува збор за моќни машини и најсовремени европски и руски хеликоптери, кои многумина ги нарекуваат „кочии на ѓаволот“, но истакна дека овие хеликоптери ќе служат како чувари на Србија.

„Кога ќе погледнете како изгледаат овие машини, можете да видите зошто некои велат дека се страв и трепет и зошто некои ги нарекуваат ѓаволски кочии. За нас, тие се чувари на нашата земја и небо“, рече Вучиќ.

Русија ги испорача хеликоптерите неколку месеци пред предвиденото, а во Белград беа донесени со карго-авион на руската армија два дена пред средбата на српскиот претседател Александар Вучиќ со рускиот претседател Владимир Путин во Сочи.

 

Даночните затајувачи сѐ почесто се мали фирми, кои сѐ потешко се следат.

повеќе

Повлекувањето на Обединетото кралство од ЕУ (Брегзит) е правен потфат без преседан во историјата на правото.

повеќе

Изминатата недела имаше бурен почеток со објавувањето на вториот сет мерки. Се изнаслушавме разно-разни коментари, предлози и видувања кои никако не би можело да се рече дека се засновани на прецизни анализи и предвидувања на надлежните институции во државата, со кои располагаме, НБРСМ и МФ.

повеќе