„Ќе гледаме да ги понудиме сите, па луѓето нека изберат“

Вучиќ: Пред крајот на годината ќе имаме две, а се надевам и три вакцини

Претседателот на Србија Александар Вучиќ најави дека првите количества „барем две, а можеби и три вакцини против коронавирусот“ ќе стигнат во земјата „пред крајот на годината“.

EPA-EFE

Вучиќ кажа дека почетокот на вакцинацијата ќе зависи од здравствените власти и додаде дека таа ќе почне „во декември, а најдоцна во јануари“.

„Првите количества на барем две вакцини, а се надевам и три, ќе ги имаме пред крајот на годината, што ќе покаже дека Србија е меѓу земјите кои успеале да обезбедат вакцини од различни дестинации благодарение на својот углед во светот“, кажа Вучиќ.

Тој прецизираше дека Србија нарачала 340.000 дози од вакцината на компаниите Бајонтек/Фајзер, дека е во тек тестирањето на руската вакцина а дека се чека и регистрација на кинеска вакцина.

„Мислам дека сме со уште една или две други земји во Европа единствените кои ќе добијат некои количества вакцини до крајот на годината. Поголемиот дел од тие вакцини ќе ги добиеме во јануари. Ќе разговараме со Модерна за нивната вакцина но тие можат дури на крајот на следната година да ја испорачаат. Гледаме да ги понудиме сите видови вакцини па луѓето нека бираат, а јас сметам дека секоја вакцина е добра“, порача српскиот претседател.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Незабележливите разлики во нашето однесување кои се дел од психолошката манипулација на социјалните мрежи се предизвикани од надзорниот капитализам и ја нарушуваат демократската култура и личната автономија.

повеќе

После десетици години се решава холдингот, неданочните давачки и царинските тарифи значајни за бизнисот.

повеќе

Целиот свет гледа на 2021 година како на година на заздравување на економијата.

повеќе