На средба со Курти

Вучиќ: Одам во Брисел но не сум оптимист. Состојбата на Косово е најтешка во последните 10 години

Претседателот на Србија Александар Вучиќ потврди дека во Брисел ќе се сретне со косовскиот премиер Аљбин Курти во екот на тензиите меѓу Белград и Приштина, оценувајќи дека состојбата на Косово е најтешка во последните 10 години.

EPA-EFE

Косовските власти најавија за 21 ноември почеток на издавање на парични казни за сопствениците на возила со таблички издадени од Србија кои одбиваат да ги пререгистрираат на таблички на Косово (РКС), и покрај барањата на Соединетите Американски Држави и Европската Унија одлуката за пререгистрирање да се одложи на 10 месеци. Косовската полиција денес објави дека одлуката се одложува на 1 ден.

Вучиќ оцени дека не станува збор само за регистарските таблички, кажувајќи дека од утрешната средба не очекува пресврт бидејќи ако Курти сакал да ја одложи одлуката за табличките, ќе го направел тоа порано.

„Не сум оптимист, но ќе отидам во Брисел, не затоа што мислам дека нешто ќе постигнеме, туку да не им дадам причина да ја обвинат Србија за нешто што не го направила“, кажа Вучиќ.

Тој не гледа решение „додека не се исполнат српските барања“ од дијалогот во Брисел.

„Ние само бараме да се спроведе она што беше потпишано пред 10 години и за што гарантира Европската Унија“, истакна Вучиќ.

Кажа дека Приштина всушност спроведува „оперативна акција на протерување на Србите“ на три начини – првиот преку намерата за легализирање на косовската војска, вториот со одземање на загарантираните 10 мандати на Србите во косовскиот парламент, а третиот, под изговор за декриминализација на косовскиот север, во четирите српски општини да се стационираат воени и специјални единици на Приштина.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Почнавме со спротивставени мислења околу Законот за работни односи, со кој недела се прогласува за неработен ден. Завршивме на Уставен суд.

повеќе

Да ги споменеме и другите големи глобални предизвици: големите опасности од еколошка катастрофа; зголемувањето на нееднаквоста во нашите општества; и напливот на нови технологии кои можат да го нарушат светот доколку истите не бидат соодветно користени и контролирани.

повеќе

Им благодарам на Русите како креатори, но посебно на бугарските послушни  извршители за пропагандата што ја водат против Македонија. Што направија?

повеќе