Вучиќ објасни зошто не ѝ воведе санкции на Русија (ВИДЕО)

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за јутјуб каналот Соловјев лајв зборуваше за економскиот напредок на Србија.

EPA-EFE

Тој истакна дека неговата земја економскиот напредок го постигнала, меѓу другото, и поради тоа што има пријателски врски со Русија и Кина, но и дека голем број инвестиции доаѓаат од Европската Унија.

Вучиќ во интервјуто, кое денес беше целосно објавено пред средбата на српскиот претседател со рускиот колега Владимир Путин, истакна дека Србија во изминатите две години имала најголема стапка на економски раст – околу 6,7 отсто и дека за последните седум години се изградени повеќе болници отколку во последните 70 години.

Одговарајќи на прашањето зошто го избрал потешкиот пат и не ѝ вовел санкции на Русија, Вучиќ кажа дека политиката не е полесниот пат и дека Србија има свои политички и економски интереси.

„Да немавме гасовод, да не соработуваме со Русија, ние денес ќе немавме гас, денес би плаќале 800-900 евра за гас“, објасни Вучиќ и истакна дека Србија тоа не може да го издржи економски.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе

Нема простор за двоумење и губење време, затоа Македонија и Бугарија треба да соработуваат што е можно поскоро за да најдат јасен јазик за разбирање, во процес кој би бил следен од ЕУ, Вашингтон и ОН.

повеќе

Наместо да ги повлечат тужбите против воените инвалиди и членовите на семејствата на загинатите припадници на безбедносните сили, МВР отиде дотаму што поднесе тужби дури и против членовите на семејствата на загинатите полицајци со законска камата да ја вратат земената оштета.

повеќе