Вучиќ: Ние ги носиме одлуките, а не Европа, Америка и Русија (ВИДЕО)

Претседателот на Србија Александар Вучиќ објави дека суштината на партијата која ја предводи е Србија да биде независна.

EPA-EFE

„Суштината на политиката на Српската напредна партија, партијата која ја предводам, е Србија да биде независна и слободна земја, во која нема странците да одлучуваат“, порача Вучиќ.

Додаде дека Србија е на европскиот пат.

„Да, ние се наоѓаме на европскиот пат, но одлуките ги носиме ние, а не кој било друг. Ни од Европа, ни од Америка, ни од Русија, ниту од која било друга земја“, кажа српскиот претседател.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Го потсетувам претседателот на државата дека уставниот рок за создавање на парламентарно мнозинство е 20 дена, а веќе 30 дена Владата нема парламентарно мнозинство.

повеќе

Неразрешеноста на случајот („Јавна соба“) дури после речиси две години од неговото откривање ја активира јавноста бидејќи се руши илузијата дека надлежните работат на случајот.

повеќе

На националистичките агенди во регионот им треба релативно мала искра за да се направи многу поголем пламен.

повеќе