Вучиќ: Не можеме да ја затвориме економијата

Претседателот на Србија Александар Вучиќ предупреди денес на ширењето на епидемијата на коронавирусот и последиците по економијата на Србија.

EPA-EFE

Според него, се издвојуваат 10,3 отсто од БДП за здравството, се градат болници, се зголемуваат капацитетите, но неопходно е граѓаните да се придржуваат до мерките за да не паднат во тешка ситуација.

„Да ја затвориме економијата во овој момент не можеме. Не се плашам од тешки потези и кој како ќе реагира, но не смееме економски да заостанеме зад другите“, кажа Вучиќ.

„Дури и трката околу вакцините се однесува на напредокот во економијата, кој ќе биде побрз. Затоа е важно да се обидеме од различни страни да добиеме вакцини“, кажа тој.

„Мојата молба до граѓаните е да биеме одговорни“, кажа српскиот претседател.

„Оваа година издвоивме 20 милијарди за лекови повеќе отколку пред седум години, бидејќи државата сега плаќа иновативни лекови на кои претходно не трошела. Денес медицинска сестра има поголема плата од клинички лекар во 2011“, додаде Вучиќ.

Меѓутоа, како што кажа, „државата не е вреќа од која само се земаат пари, вака ќе влеземе во страшна криза, прво здравствена, а за економските проблеми да не зборуваме, а единствени сме кои сега ги зголемуваат платите“.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Каракачанов: На Бугаринот паметот му доаѓа следниот ден...

повеќе

При еден спор, понижувањето не е добро ниту за победникот, ниту за поразениот; ниту за „победникот“, ниту за „поразениот“.

повеќе

Стравот од неизвесноста што ја носи пандемијата од ковид-19 вирусот, бара да се преструктуираме и да го промениме начинот на нашето однесување и работење.

повеќе