Вучиќ на тајна локација ги посети единиците на Војската на Србија

Претседателот на Србија и врховен командант на Војската на Србија, Александар Вучиќ, на непозната локација ги посетил единиците на војската и разговарал со нив за нивните задачи.

Александар Вучиќ, во придружба на министерот за одбрана, Александар Вулин, и началникот на Генералштабот генерал-полковник Милан Мојсиловиќ, ги посетил припадниците на Војската на Србија, објави РТС.

Како што вчера најави српското Министерството за одбрана, Вучиќ во следните три дена ќе ги посетува единиците во Копнената зоната на безбедност и во јужниот дел на Србија.

Српските медиуми објавија дека во наредните неколку часа се очекува тој како врховен командант на Војската на Србија да донесе конкретни одлуки во врска со ситуацијата на Косово и формирањето „косовска војска“.

Вечерва во 20 часот се очекува вонредно обраќање на Вучиќ до српската јавност по повод ситуацијата во Косово и Метохија.

Би било добро роднините да не бидат жртви и да има повеќе повици кон роднините – функционери.

повеќе

Oд човекот кој успеа со сосема нова партија да го наруши целовековниот монопол на ПАСОК и Неа демократиа на грчката политичката сцена, може да се очекува буквално сѐ.

повеќе

Останува да видиме дали овој состав на Судот, кој дефинитивно е кадровски и професионално најслаб во досегашната наша државно-правна историја по осамостојувањето, ќе смогне сили за конечно да го пресече Гордиевиот јазол околу вака шверцуваната двојазичност.

повеќе