„Можат да бидат виновни само Белград и Приштина“

Вучиќ: Могерини не е одговорна за прекинот на дијалогот, Албанците се спремни да се жртвуваат за Косово

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави денес дека високата преставничка на Европската Унија за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини не е одговорна за прекинот на дијалогот на Белград и Приштина, туку дека за тоа можат да бидат одговорни само Белград и Приштина.

„Нека размислат добро во Приштина кој е виновен. Нека размислат добро кој е тој што сакаше договор, а кој е тој што не сакаше никакви договори’, изјави Вучиќ за РТС.

Тој додаде дека се надева дека има поголемо разбирање во иднина и дека Приштина ќе сфати дека „со насилнички и нелегални мерки“ не може ништо да постигне.

Премиерот на Косово Рамуш Харадинај изјави вчера дека шефицата на европската дипломатија Могерини е одговорна за прекинот на дијалогот меѓу Белград и Приштина.

Вучиќ изјави и дека Албанците се спремни да се жртвуваат за Косово, дека во санкциите против Србите на Косово и Метохија „влегле со срце“, а дека многумина во Србија не се спремни толку да се жртвуваат за српските интереси на таа територија.

„Ние имаме тешка политичка борба во која треба да издржиме и да се избориме за најмногу што можеме да добиеме. Што се однесува до Албанците тие имаат завршена држава и тие нема да дозволат да биде поинаку“, кажа српскиот претседател.

Би било добро роднините да не бидат жртви и да има повеќе повици кон роднините – функционери.

повеќе

Oд човекот кој успеа со сосема нова партија да го наруши целовековниот монопол на ПАСОК и Неа демократиа на грчката политичката сцена, може да се очекува буквално сѐ.

повеќе

Останува да видиме дали овој состав на Судот, кој дефинитивно е кадровски и професионално најслаб во досегашната наша државно-правна историја по осамостојувањето, ќе смогне сили за конечно да го пресече Гордиевиот јазол околу вака шверцуваната двојазичност.

повеќе