Вучиќ: Коридорот 10 ја менува сликата на Србија (ВИДЕО)

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави, пред отворањето на целиот јужен крак на Коридорот 10 во Србија, најавен за претстојниот викенд, на својот инстаграм профил објави кратка снимка со која потсети како течеле работите на таа делница на автопатот.

„Ова ја менува сликата на Србија. Луѓето да се гордеат, да видат колку Србија напреднала, колку може да оди побрзо, поинаку и поуспешно“, кажа српскиот претседател.

На снимката се прикажани различни фази во изградбата на повеќе делници од Коридорот 10, како изгледало претходно, а како сега изгледа пред отворањето на автопатот.

Прикажано е како е совладана Грделичката клисура, како и мостот Врла во Владичин Хан, еден од најголемите градежни потфати на Коридорот 10.

Вучиќ претходно најави дека во сабота или недела ќе биде отворена последната делница од автопатот на јужниот крак на Коридорот 10, низ Грделичката клисура.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе