Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување (ФОТО)

Претседателот на Србија Александар Вучиќ на Инстаграм објави фотографија со која напиша дека ќе го одбрани српскиот народ на Косово и Метохија.

EPA-EFE

„Ми се чини дека секој човек со денови, месеци, понекогаш и години се мачи додека не се прекрши, додека не донесе одлука, а тешките одлуки одговорните и сериозни луѓе не ги носат лесно“, напиша српскиот претседател.

Додаде дека кога ќе се донесе одлуката, се чувствува „несекојдневен мир“.

„Сепак, кога ќе ја донесете одлуката, чувствувате несекојдневен мир, бидејќи знаете дека сте ја донеле не најдобрата, туку единствената можна. Нашата одлука е јасна и цврста како карпа, ќе го чуваме и ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија. Нема повлекување! Предавањето не е опција! Да живее Србија“, напиша Вучиќ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе