Вучиќ: Ќе барам потврда од Грција дека нема да го признае Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ престојува во дводневна посета на Словенија каде ќе учествува на самитот ЕУ-Западен Балкан.

EPA-EFE

Вучиќ најави дека утре од грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ќе бара потврда дека Грција нема да го признае Косово.

„Некои европски службеници одат во Вашингтон да бараат од Америка да изврши притисок за петте земји на ЕУ да ја признаат независноста на таканаречено Косово“, кажа српскиот претседател.

Тој објасни дека е неверојатно колку на Србија ѝ приговараат некои европски земји за соработката со Русија и Кина, а „истите тие земји кои ја критикуваат Србија не можат без гасот на Путин и имаат одлична трговска размена со Кина“.

Вучиќ утре ќе учествува на самитот Еу-Западен Балкан на Брдо кај Крањ.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе

Овој отпад, освен тоа што ја загадува животната средина, исто така предизвикува дефекти во машините, ги оштетува контејнерите и го спречува транспортот на друг отпад.

повеќе