Вучиќ ја нападна идејата за ковид-пасоши на ЕУ

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја нападна идејата за издавање „пасоши за вакцинирање“ кои треба да им овозможат на луѓето кои примиле вакцина слободно да патуваат, за што лидерите на ЕУ се договорија минатата недела.

EPA-EFE

Вучиќ кажа дека таквите пасоши се „безначајни и антиевропски“, бидејќи би ги приморале луѓето да примат вакцина и би создале дискриминација, пренесува ЕУобзервер.

„Франција и Германија беа против идејата на почетокот, но очигледно притисокот е огромен“, кажа Вучиќ за српската телевизија Прва.

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Програмата за вакцинација во Бугарија може исклучиво да се окарактеризира како фијаско. 

повеќе

Вакцинирањето преку ред, слабата стратегија и лошата комуникација со јавноста ги обележаа првите месеци на вакцинирање во Хрватска која во моментов е близу дното на ЕУ во однос на процентот на вакцинирана популација. 

повеќе