Порака на претседателот на Србија од авион

Вучиќ од Инстаграм до граѓаните на Србија: Ве молам да не им се спротивставувате на тепачите, тоа ние ќе го правиме како држава (ВИДЕО)

Претседателот на Србија Александар Вучиќ им се обрати на граѓаните на Србија од авион, коментирајќи ги синоќешните протести во Белград и Нови Сад.

Screenshot

„Драги граѓани, ви ветив дека ќе умееме да ги заштитиме мирот и стабилноста и покрај криминалните, хулигански насилнички напади од кои сите сме шокирани“, кажа Вучиќ.

Тој во пораката на својот инстаграм профил наведе дека е „шокиран бидејќи во Нови Сад во 1941 година во нападот на нацистите не била оштетена Градската куќа во тој град, но во синоќешните демонстрации била“.

View this post on Instagram

Poruka predsednika Vučića građanima Srbije.

A post shared by Aleksandar Vučić (@buducnostsrbijeav) on

„Само ги молам сите наши луѓе и во Белград, и во Нови Сад и во сите други градови да не им се спротивставуваат на тепачите, тоа ние ќе го правиме како држава“, порача Вучиќ.

Легенда под Главна слика

Screenshot

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе