Според српските медиуми

Вучиќ и Курти следната недела во Брисел

Следната недела се очекува средба во Брисел на претседателот на Србија Александар Вучиќ и косовскиот премиер Аљбин Курти.

EPA-EFE

Како што јавуваат српските медиуми, на средбата ќе присуствуваат и високи европски функционери.

Се очекува Вучиќ прв да замине во Брисел, а по него и Курти.

На средбата ќе се разговара за можноста за продолжување на дијалогот и создавање рамка за овој процес.

По посетата на Брисел, се очекува Курти и Вучиќ во следните недели да престојуваат во официјална посета на Париз, на покана на францускиот претседател Емануел Макрон.

На средбите во Брисел и во Париз ќе се разговара за нов формат на дијалогот меѓу Србија и Косово, со посредување на Европската Унија/

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Време е да се фокусираме врз суштинските проблеми. Време е да создадеме вистински ’општествен договор‘ за владеење на правото и на човековите права како главни столбови на европските вредности

повеќе

Стратешко партнерство на македонската влада со Зока енерџи солушнс, компанија регистрирана за обработка и отстранување на опасен отпад, не е правилен начин за решавање на проблемот во мала држава како Македонија.

повеќе

Цивилизацијата би можела да се дефинира како глутница која има рационална потреба да ги легитимира и образложи своите колежи, грабежи и узурпации.

повеќе