Според српските медиуми

Вучиќ и Курти следната недела во Брисел

Следната недела се очекува средба во Брисел на претседателот на Србија Александар Вучиќ и косовскиот премиер Аљбин Курти.

EPA-EFE

Како што јавуваат српските медиуми, на средбата ќе присуствуваат и високи европски функционери.

Се очекува Вучиќ прв да замине во Брисел, а по него и Курти.

На средбата ќе се разговара за можноста за продолжување на дијалогот и создавање рамка за овој процес.

По посетата на Брисел, се очекува Курти и Вучиќ во следните недели да престојуваат во официјална посета на Париз, на покана на францускиот претседател Емануел Макрон.

На средбите во Брисел и во Париз ќе се разговара за нов формат на дијалогот меѓу Србија и Косово, со посредување на Европската Унија/

Легенда под Главна слика

EPA-EFE

Kога веќе треба да се држи комбинирана настава, колку и да е комплицирана таа „равенка“, во неа не смее да се забораваат децата кои учат онлајн.

повеќе

Под менторство на овој истраен истражувач, научник и педагог, се развивале и се формирале многумина трудбеници и афирматори на македонското културно наследство.

повеќе

Ковидот нема да нѐ победи. Да зборуваме за раст и развој, за подобар и забрзан раст, за паметен и зелен развој.

повеќе